Střet zájmů vlastníků médií regionálního formátu

02. 05. 2019
Tagy
Střet zájmů vlastníků médií regionálního formátu
Střet zájmů vlastníků médií regionálního formátu

Před několika dny vydalo nezávislé zpravodajské médium HlídacíPes.org, zabývající se dlouhodobě politickými tématy, zneužíváním moci a ohrožováními demokracie v Česku, článek týkající se nezávislosti žurnalistiky v našem kraji. Klíčovým tématem celého textu bylo odhalení skutečnosti popisující, jak si politici v Ústí financovali reklamu propagující jejich politické zájmy z veřejných peněz, tedy ze zdrojů, které mají sloužit k širokému zájmu všech občanů a to i těch, kteří s vládnoucí koalicí politicky nesouzní, nikoliv k propagaci úzké skupiny privilegovaných. Takto zaplacená reklama navíc rezonovala v mediálním prostoru, který se do té doby snažil tvářit nezávisle. Lze tak konstatovat, že vedení ústecké radnice mělo zcela zjevně dlouhodobou snahu kupovat si televizní zpravodajství v regionálních médiích, skrze s nimi uzavřené smlouvy. Bohužel, nedaleké Ústí není jediným městem, které se s podobným problémem potýká. Vzájemná provázanost politiků a místních médií neminula ani Litoměřice.

Pod onou pochybnou smlouvou byl totiž podepsán zástupce Regionální televize Ústecka Roman Munčinský, který je zároveň členem politické organizace Severočeši - Litoměřice, za něž kandidoval v posledních komunálních volbách na jedenácté pozici. Ač získala tato partaj v Zastupitelstvu města Litoměřice jen 3 zástupce, dostala se díky nabídce vítězné ODS do koalice a Rady města spolu s dalším uskupením Sport a Zdraví Litoměřice a našemu městu tak fakticky vládnou. HlídacíPes.org pana Munčinského oslovil, aby se k zasahování ústecké radnice do nezávislosti svého média vyjádřil. Na dotazy však neodpověděl.

V případě Ústí tamní politiky však dohnala RRTV a zákon, který zaběhlou praxi hrazení si z veřejných peněz svou televizní podporu utnul. V případě Litoměřic však spousta podezřelých procesů probíhá doteď. V rámci našeho regionu totiž významně figuruje mediálnímu prostoru projekt Litoměřicko24.cz, jehož majitelem je Jan Dostal, který za Severočeši - Litoměřice kandidoval vedle Romana Munčinského, podepsaného pod výše popisovanou spornou smlouvou, dokonce na čtvrté pozici. Snaha vlastníků regionálních sítí dostat se do politiky je tedy v kontextu ústeckých událostí neméně alarmující.

Celé situaci nenahrává ani atmosféra kolem uvažovaného prodeje litoměřické nemocnice z rukou města do majetku soukromého subjektu, který by nejen pacientům, ale i zdravotnímu personálu přinesl spoustu komplikací, na které se snažíme pravidelně upozorňovat. 1. května 2019 se před budovou nemocnice konala demonstrace poté, co na petiční listině, která vedení města vyzývala k neučinění tak riskantního kroku, bylo zanecháno nad 6 tisíc podpisů. Ač se za poslední léta jednalo o jedno z největších shromáždění v našem městě, kterého se zúčastnili i obyvatelé z celého regionu, televize Jana Dostála na události chyběla a regionálně významnou akci tak nezdokumentovala.

Jak už bylo řečeno, Severočeši - Litoměřice mají své zástupce v Radě města, která proces privatizace nemocnice připravuje. Sami její prodej kvitují a zpochybňují rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který v minulosti zastavil pochybné koncesní řízení, které bylo ve věci nemocnice zahájeno pro nalezení strategického partnera, který měl s městem uzavřít pachtovní smlouvu a nemocnici tak přenést na svá bedra.

V tištěném deníku, který je pod stejnou značkou Jana Dostala vydáván, se navíc pravidelně na několika stranách objevuje pouze logo jeho politické organizace. Již v minulosti tuto záležitost komentoval tak, že Severočeši - Litoměřice si jako jediní, narozdíl od zbytku politických stran, tuto formu reklamy v plátku platí. Představený převod z účtu jeho partaje na účet jeho média však vyznívá skutečně úsměvně.

Je tedy velkou otázkou, zda-li se regionální médium Litoměřicko24.cz snaží o tvorbu vyvážené žurnalistiky, nebo jde opět jen o provázání komunálních politiků s médiem, které jim účelově “hraje do karet”.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?